Kedi Sahiplenmek/ Kedi Bakımı

Ön yargıların olduğu, aslında isteyip sonradan “acaba?…”lara düşünülebilecek bir konu ile sizlerleyim.

Evde kedi bakımı, zorlukları, yapılması gerekenler vs. Bütün bunlara değinmeden önce benim biricik dostumu tanıtmak isterim.

Müzeyyen. 1,5 yaşında.Üniversite dolayısıyla ailemi, kedilerim Lady ve Alex’i bırakıp yeni bir şehir ve eve taşındıktan sonra; yani 4 ay önce sahiplendiğim ev arkadaşım, ağladığım omuz, kolumda tırnak izleri olan biricik dostum…

Her kedinin olduğu gibi Müzeyyen’in de kendine özgün davranış ve karakteri var.

Böyle bir canlının evde var olmasının olumlu ve olumsuz tarafları elbette var. Ama bana sorarsanız bu zamana kadar olumlu yanları daima ağır basmıştır.

Zira kediler evdeki yalnızlığı anında yok eden, mırıldamasıyla kendini sevdirmesiyle insanı mutlu eden, stresi azaltan türde canlılar olduğu için olumlu yanların ağır basması da normal karşılanmalı..

Olumsuz yan demek belki doğru olmaz, dikkat edilecek hususlardan bahsedersek eğer;

Benim en çok muzdarip olduğum konu ince çorap; Evet trajikomik ama gerçekten dert yandığım bir konu. Yırtıldı korkusuyla giymek zaten dert oluyor. Müzeyyen Hanım o tırnaklarıyla bir dokunuyor caaaaart! Artık işi bitti.

Kulaklık, kablo kağıt para tarzı şeylere de başta Müzeyyen ve diğer arkadaşların ilgisi oldukça yoğun.

Bundan ötürü kedi bakımından önce bu tarz aletlerin ortalıklarda dolaşmasını önermem, tavsiye etmem.

YEMEK VE TUVALET İHTİYACI

Sanırım en önemli iki unsura geldik.

Öncelikle kedimi özel mamayla beslemem şart mı? Kediler ev yemeği yer mi? Sorularına değinelim.

Kedilerin beslenmesi konusunda dikkat edilecek en önemli unsur cinsleri olabilir. Müzeyyen’in cinsi Tekir. Çok erken sahiplendiğim için beslenmesine müdahale edebildim ve genelde yaş mamayla beslenmesini sağlıyoruz. Bazen arta kalan ev yemeklerinden de vermiyor değilim. Ha her yemeği yiyiyor mu? Elbette hayır. Kediden kediye değişen bir durum neyi sevip sevmedikleri. Bunu sahiplendiğiniz ilk anda öğrenmeniz beklenemez. Dene-yanıl dönemleriyle bunun da üstesinden gelebilirsiniz.

Tuvalet ihtiyacına gelecek olursak, öncelikle tuvalet eğitimi kazanılmalı. Bu çok zor değil. Yavru kedilerde ilk gün bir kaç kez kumunu gösterdiğinizde kapıveriyorlar zaten. Ha belki bir iki kez sapmalar yaşanabilir, ama bu öğrenmeyecek anlamına gelmez. Yaklaşık 3 güne bu eğitime alışıyorlar.

Veteriner Kontrolü:

Tüm kedilerin hayatları boyunca yaklaşık 2 aylık periyotlarla veteriner kontrollerinin yapılması. İç ve dış parazit aşılılarının yaptırılması şarttır. Bu konuda hassas olunmasını öneririm.

💫Son olarak, kedi sahiplenme düşünceniz varsa korkulacak kaygılanacak kadar büyük sorumluluklarının olmadığını, güzel hissettireceğini bilmenizi isterim. Evde besleseniz de beslemeseniz de sokakta yaşayan kedi ve diğer tüm canlıların farkında olmanızı, yiyecek bulmalarının zor olduğu bu soğuk havalarda bir kap da olsa kapınızın önüne besin koymanızı ve savunmasız bu canlıları korumanızı temenni ederek bu yazıyı da sonlandırıyorum.

Sevgiyle kalın 💞

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir