Hangi Bitki Çayı Neye İyi Gelir?

Bu soğuk havaların getirdiği ufak tefek hastalıklardan korunmanın en doğal çözüm yolları elbette bitki çaylarından geçiyor. Hep beraber bakalım bu bitki çayları ne işe yarıyormuş;

YEŞİL ÇAY

Hepimizin bildiği siyah çay ile aynı bitkinin yaprağı olduğu halde fermante edilmeden işlenen yeşil çay; kafein, teanin ve fenolik bileşiklerden oluşur.

Konsantrasyon bozukluğuna iyi gelir, etkili bir zihin açıcı ve beyi koruyucudur.

Yukarıda bahsettiğim teanin maddesi ise, stres ve gerginliğin azalmasında etkili olup, verimli düşünmeyi kolaylaştırır.

Spor sonrasında ortaya çıkan kas yorgunluğunu azaltır.

Yeşil çayın içinde bulunan kafein, metabolizmayı hızlandırarak daha çöl kalori yakmaya yardımcı olur. Bu da demek oluyor ki yeşil çay, zayıflamak için başvurulan doğal bir yöntem olabilir.

REZENE ÇAYI

Hemen her mevsim bulanabilecek bir bitki olan rezene, soğanı, yaprakları ve tohumu tüketilebilir.

Özellikle de emzirme dönemindeki kadınların gaz ve şişkinlik şikayetlerini azaltmak, anne sütünü artırmak bakımından mucizevi faydaları görülen Rezene çayı, A, C vitaminleri, folik asit, demir, potasyum, lif bakımından zengin olmaları dolayısıyla metabolizmayı güçlendirdiği ve özellikle mide, bağırsak, sindirim sorunlarını önlediği söylenmektedir.

Antioksidanlar bakımından zengin içeriğiyle rezene çayının metabolizmayı güçlendiriyor olması, hastalıklara karşı da koruyucu bir kalkan oluşturması anlamına geliyor. Bu soğuk kış aylarında hasta olmaktan korunmak için Rezene çayı tüketmek etkili bir yöntem olabilir.

PAPATYA ÇAYI

İçerisinde acı madde, glikozitler ile tanen bulunan papatya çayı, sinir ve stresi yatıştırarak vücuda rahatlık verir ve ağrıları dindirici özelliğe sahiptir.

Vücut ısısını artırarak terlemede etkili olup, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlar. Hazımsızlığa iyi gelir ve bağırsak gazlarını ve idrarı söktürür. Aynı zamanda mikrop öldürücü içeriği ile ağız yaralarının, boğaz ve bademcik iltihaplarının tedavi edilmesinde, diş eti problemlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır.

ADAÇAYI

Pürüzsüz bir cildin anahtarı olan adaçayı, içerisinde fenolik asitler,  antioksidanlar ve uçucu yağlar bulundurur.

Karoten beta ile dolu olduğu için potansiyel bir antikanser maddesidir.

Cilde olan faydasından dolayı kozmetik ürünlerde çokça yer verilen adaçayı, Cilt dışında saç sağlığı için de kullanılır.

Çağımızın en önemli hastalıklarından olan stres ve depresyona karşı çok etkili olup, diosmetin, apigenin ve luteolinin gibi antioksidanların bol miktarda bulunması, depresyon ve stres ile mücadele sağlar.

BİBERİYE ÇAYI

Biberiye güçlü antioksidan, antiseptik, kanser karşıtı, iltihap sökücü ve dezenfektan özelliklere sahip harika bir bitkidir. Aynı zamanda A ve C vitaminleri, tiamin, riboflavin, folat, demir, magnezyum, fosfor, çinko ve bakır gibi çeşitli vitamin ve mineraller içerir.

Özellikle baş ağrılarının tedavisinde gerçekten etkili olan biberiye, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilecek farklı hastalıklara ve patojenlere karşı güçlü bir savunma sağlar.

Saç uzamasını hızlandırır ve hafızayı güçlendirir. Stres ve endişeyi yatıştırır, solunum sorunlarını tedavi eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir