Sağlık Deposu

Lapa lapa yağan karın, kardan adamların, sıcak kahvelerin, yumuşacık atkı ve şapkaların getirisi olan kış, aynı zamanda soğuğu da içimize kadar işletiveriyor.

Bu soğuk havalarda gerçekten bünyeyi korumak oldukça zor. Zira kendimden biliyorum hasta olmadan geçirdiğim kış ya bir ya da iki tanedir.

Hasta olup ilaçlara,doktora dadanmak yerine, önlemlerimizi alıp korumalı olarak dolaşmak bence enfes bir kış geçirmemizi sağlayabilir.

Bünyeyi korumanın temeli beslenmekten geçiyor.

Özellikle kış aylarında meyve ve sebze tüketimini artırarak sağlığımızı ciddi derecede koruyabiliriz.

Yukarıda ki meyve tabağım, soğuktan etkilenmemek, hastalık ihtimalini minimalize etmek için ideal bir kalkan.

Sağdan sola başlayacak olursam,

Yeşil elma ciddi bir antioksidan. Yani yalnızca gripten nezleden değil, kanser gibi hastalıklar için de muhteşem bir besin kaynağı. Düşük kalorisi ve yüksek lif içeriği ile diyet listelerinin vazgeçilmezi diyebilirim.

C vitamin deposu portakalla devam edelim. Kış aylarının vazgeçilmezidir, grip deyince akla ilk gelen doğal besindir, bağışıklığı hat safhaya çıkarıverir veee antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerin ve vücuttaki kararsız oksijen moleküllerinin etkilerini nötralize ederek yaşlanmayı geciktirir. Daha genç görünümlü bir cilde sahip olmayı sağlar. Aynı zamanda, bağırsak kanserine neden olan kimyasallara bağlanır böylece bağırsak kanseri olasılığını azaltmaktadır. Yiyin, yedirin.

Ve son olarak, çarşıda bir taneyken evde bereketlenen meyvemize gelelim. Orta boyda bir nar günlük C vitamini ihtiyacının %40’ını karşılarken, içeriğinde ki K vitamini kan pıhtılaştırıcı etki gösterir. Bu yüzden Antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaç kullananların daha dikkatli tüketmeleri gereken bir meyvedir. Ve K vitamini kemiklerin gelişiminde önemli bir rol oynar. Yüksek Potasyum içeriği hücre içi sıvısını dengeleyip, epidermis ve dermis deri hücrelerinin yenilenmesinde, doku onarımında ve yaraların iyileşmesinde etkilidir.

Bol bol sağlıklı besinler tüketmenizi umut ederek, hastalıksız güzel kış geçirmenizi diliyorum. Mutlu yıllar 🎉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir